Uczniowie klasy IV naszej szkoły, uczestniczyli w projekcie „EkoMisja Nie Marnuję”, zorganizowanym przez Federację Polskich Banków Żywności. Celem projektu było:
-
zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych na temat skali marnotrawstwa zasobów Ziemi oraz ekologicznych skutków marnowania,
-
pokazanie pozytywnych aspektów ograniczenia marnowania zasobów, w tym żywności, przez indywidualnych konsumentów,
-
oszczędność energii, oszczędność wody, oszczędność surowców,
-
troska o planetę,
-
odpowiedzialność społeczna,
-
kreowanie mody na niemarnowanie żywności jako kompleksowego zachowania proekologicznego.
Szkoła realizowała etap projektu pt. „Szkolny Klub Niemarnowania”. W związku z panującą sytuacją i brakiem możliwości nauki stacjonarnej w szkole, przeprowadzenie aktywności oraz lekcji, odbyło się w formie zdalnej. Z uczniami omówiono zagadnienia o tematyce ekologicznej:
-
Jak można zadbać o naszą planetę ?
-
EkoMisja – nie marnuję żywności.
-
Przechowuję nie marnuję.
-
Przewodnik o prawidłowych wyborach żywieniowych.
Uczniowie klasy IV, aktywnie i z wielkim zaangażowaniem, włączyli się w treści realizowanego projektu. Dzięki temu nasza szkoła otrzymała materiały o treści ekologicznej oraz mini szklarnię, która w późniejszym okresie zostanie wykorzystana do wyprodukowania ekologicznej żywności.
Krzysztof Markowski
koordynator projektu w szkole